Α.Ε. Πάρου – ΑΣ Σαντορίνης 2020 0-1 στην παράταση!

Το πρώτο της επίσημο παιχνίδι έδωσε το βράδυ της Τετάρτης (20:30) η ομάδα της Σαντορίνης, που αντιμετώπισε εκτός έδρας την ΑΕ Πάρου για το θεσμό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Κυκλάδων και πήρε την πρόκριση με την έναρξη της παράτασης καθώς στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, το παιχνίδι δεν είχε σκορ (0-0).

Το παιχνίδι παρά το γεγονός πώς δεν είχε γκολ, είχε ευκαιρίες και καλές στιγμές με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή, να απειλούν συνέχεια την εστία του Νίκα, όμως το γκολ δεν ερχόταν.

Οι παίκτες του Νίκου Παντέλη ήταν δημιουργικοί από την αρχή κιόλας του παιχνιδιού, με τους Γιουκούδη στο 5’ και Φύτρο στο 6’ να μην μετουσιώνουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ.

Το α’ μέρος ολοκληρώθηκε με 0-0, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι όσον αφορά την ανάπτυξη και να παίζουν στην ουσία την ΑΕ Πάρου, στο μισό γήπεδο.

Στο 60ο λεπτό είχε σημαντική ευκαιρία ο Ντινιωτάκης να σκοράρει όμως ούτε αυτή τη φορά επετεύχθη γκολ για την Σαντορίνη.

Στο 93’ ο Γιουκούδης από δεξιά με ατομική ενέργεια θα φτάσει ως τα καρέ της ΑΕ Πάρου. Με δυσκολία θα δώσει στον Περογαμβράκη, ο οποίος από κοντά ανοίγει το σκορ!

Κάπως έτσι έγινε το 0-1 και έμεινε ως το τέλος της παράτασης με τον ΑΣ Σαντορίνης να κατακτά το εισιτήριο για την επόμενη φάση!

Να σημειώσουμε πώς ο Αλέξης Περογαμβράκης είναι ο πρώτος παίκτης του νεοσύστατου που σκοράρει σε επίσημο ματς!

ΑΕ ΠΑΡΟΥ: Νίκας, Ρούσσος, Γιαννούλης, Παπαδόπουλος, Χίσκα, Καμπάσης, Εσάι, Παντελαίος, Αριανούτσος, Ραμπαβίλας

ΑΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ 2020: Ανδριόλας, Κωστόπουλος, Κουρέλας, Μπιρμπίλι, Λαμπρόπουλος, Ιβανίδης, Περογαμβράκης, Σιμιτσής, Νικλητσιώτης, Φύτρος, Γιουκούδης