Άτυχος και… άστοχος ο Πανναξιακός ηττήθηκε στον Ταύρο από τον Φωστήρα (pics)

spot_img

Την ήττα με 1-0 στον Ταύρο από τον Φωστήρα, γνώρισε ο Πανναξιακός το μεσημέρι της Κυριακής, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας και τον 6ο Όμιλο.

Η ομάδα της Νάξου είχε πολύ καλή παρουσία σε μία από τις δυσκολότερες έδρες του Πρωταθλήματος, έχοντας κάθε δικαίωμα να λέει ότι αδικείται από την ήττα, καθώς βάσει της εικόνας του παιχνιδιού, θα μπορούσε να πάρει τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας.

Η ομάδα της Νάξου στο 19ο λεπτό πέτυχε γκολ με τον Πλαστουργό, ωστόσο ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ, απόφαση που έφερε τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Από την άλλη ο Φωστήρας έφτασε κοντά στην επίτευξη του πρώτου τέρματος της αναμέτρησης στο 22′, όταν ο Μαρίνος εκτέλεσε φάουλ, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι.

Δοκάρι όμως είχε και ο Πανναξιακός λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 31′, μετά από φάουλ του Πιτταρά και κόντρα σε αμυντικό των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη ο Φωστήρας ανέβασε τον ρυθμό του, ψάχνοντας διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή. Στο 64ο λεπτό ο Παληγεώργος δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία που του δόθηκε μέσα στην περιοχή του Πανναξιακού, ενώ όλα άλλαξαν στο 69′ με τον Παληγεώργο να κερδίζει πέναλτι και τον Μπερνιδάκη (70′) να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του Ταύρου.

Ο Πανναξιακός παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ δεν το έβαλε κάτω, βγήκε μπροστά ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 82ο λεπτό ο Νίκος Βαθρακοκοίλης θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα, αν το πλασέ του δεν απέκρουε σωτήρια ο κίπερ του Φωστήρα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία ωστόσο για το συγκρότημα του Γιώργου Προμπονά σημειώθηκε στο 83′. Ο Κωστόπουλος κέρδισε πέναλτι, αναλαμβάνοντας και ο ίδιος την εκτέλεση. Ο Πασαλιμανιώτης έπεσε σωστά και έτσι κράτησε ανέπαφη την εστία του, με το 1-0 να είναι το τελικό σκορ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Πασαλιμανιώτης, Χριστοφιλέας, Μπιμπισίδης, Μηλιώτης (68′ Ιωαννίδης), Αλεξίου, Μαρής, Μπέλερης, Μαρίνου (68′ Ταμπάκης), Λέκκας, Μπερνιδάκης, Χαρίτος (58′ Παληγεώργος , 84′ λ.τρ. Πίσσας).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ: Παπαδόπουλος, Κωστόπουλος, Ανεβλαβής, Βαττής, Γκούφας, Πρεβόλης (78′ Κύρτσος), Πλαστουργός (66′ Ζαχαριουδάκης), Πιτταράς, Σέμε (78′ Βαθρακοκοίλης), Κούτρος, Μαναριώτης.