“Χ”ωρίς νικητή το Α.Ο. Σερίφου – Α.Π.Σ. Κύθνου

spot_img

Ισόπαλο, χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το ματς μεταξύ του Α.Ο. Σερίφου και του Α.Π.Σ. Κύθνου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος BLUE STAR FERRIES της Ε.ΠΣ. Κυκλάδων. Χαμένο πέναλτι για τους γηπεδούχους στην αρχή της επανάληψης.

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι των δύο ομάδων δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ενώ κυριάρχησε το πάθος, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να δίνουν πολλές μάχες, ειδικά στο χώρο του κέντρου, χωρίς ουσιαστικά να απειλούν τους δύο τερματοφύλακες.

Ένα πλασέ του Καραγκούνη πάνω στον Λεβαντή, από τη μία και ένα σουτ του Ηλιού,που πέρασε λίγο άουτ, από την άλλη, ήταν οι άξιες αναφοράς φάσεις του πρώτου 45λέπτου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε, οι γηπεδούχοι πίεζαν για να ανοίξουν το σκορ και μπορούμε να πούμε ότι είδαμε μπάλα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Α.Ο. Σερίφου πάτησε γκάζι, με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη.
Η αλλαγή του Γιάννη Ράμπια, που έβαλε τον Ρεβίνθη Κων. στη θέση του Παρίση Δ., στο τέλος του πρώτου μέρους έδωσε πιο επιθετική πνοή στους Γηπεδούχους.
Ένα σουτ του Λιβάνιου και μία ωραία συνεργασία των Παγιολλάρι – Ρεβίνθη με τελικό αποδέκτη τον Καραγκούνη, που δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, ήταν οι πρώτες καλές στιγμές της επανάληψης.

Στο 53΄ ο Ρεβίνθης Κ. μπήκε στην περιοχή έπεσε μετά από επαφή με αμυντικό των φιλοξενουμένων και ο κος Αρμακόλας έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιώργος Παππάς, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει για 2η συνεχή αγωνιστική από την άσπρη βούλα, αφού ο πολύ καλός Λαεβαντής μάντεψε σωστά και απέκρουσε το πλασέ του.

Όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι πίεζαν, είχαν την κατοχή, χωρίς όμως να καταφέρνουν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ.
Από την άλλη, παίχτες του Σταύρου Κονιδάρη, πιστοί στο σχέδιο του κόουτς, στάθηκαν πολύ καλά αμυντικά κλείνοντας τις κάθετες πάσες των μέσων του Α.Ο. Σερίφου με στόχο να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

Το τελικό 0-0 αφήνει πικρία στους γηπεδούχους, που με το βαθμό αυτό έφτασαν τους 4 και από την άλλη δίνει ώθηση στους φιλοξενούμενους, που πήραν τον πρώτο τους βαθμό, για μια καλύτερη συνέχεια.