Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ: Έχοντας στόχο τον τίτλο ανοίγει την αυλαία με ντέρμπι

spot_img

Την Παρασκευή το απόγευμα τελειώνουν τα ψέματα των φιλικών και των δοκιμών  και μπαίνουμε στην πραγματική δράση τους πρωταθλήματος της Volley League. Η κλήρωση έφερε από την πρώτη αγωνιστική αντιμέτωπους τον Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ και τον ΠΑΟΚ. Τους δυο από τους τέσσερεις διεκδικητές των φετινών τίτλων δηλαδή. Πρόωρο ντέρμπι αλλά με την κλήρωση δεν μπορεί να τα βάλει κανένας εκτός και αν υπήρχαν κλειδάριθμοι για να πάνε πίσω τα ντέρμπι. Όμως αφού υπάρχουν πλέι οφ το ενδιαφέρον αναγκαστικά θα επικεντρωθεί στο τέλος της περιόδου και έτσι το ζητούμενο είναι να μη ξεφύγει κάποια ομάδα στην κανονική περίοδο εκτός και αν είναι ο Φοίνικας φυσικά.

Από τους φιλικούς αγώνες η ομάδα του νησιού μας έδειξε ότι όχι μόνο μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τους υπόλοιπους διεκδικητές αλλά και να τους κερδίσει και μάλιστα χωρίς τον Ζίγκα Στερν ο οποίος όμως έχει τεθεί στην διάθεση του κόουτς Μπερτίνι και είναι πανέτοιμος να αγωνιστεί, όπως άλλωστε και ο Πέτερ Μιχάλοβιτς που ξεπέρασε τον τραυματισμό που υπέστη στο 4ο σετ του αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο φιλανθρωπικό τουρνουά της Κρήτης.

Με όλους τους παίκτες ετοιμοπόλεμους και έχοντας ένα ρόστερ πλούσιο σε ποσότητα και ποιότητα παικτών μπορεί ο Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ να θέτει υψηλούς στόχους και από εκεί και έπειτα η καλύτερη ομάδα θα αναδειχτεί στο τάραφλεξ.

Στο ρόστερ της ομάδας έχουν ενταχθεί παίκτες που προέρχονται από προηγμένα πρωταθλήματα και αυτό χάρη στην οικονομική άνεση που προσφέρει κύρια η ΟΝΕΧ και η πρόσθετη οικονομική δυνατότητα που προσφέρει η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού στα ΤΑΑ μέσα από την φορολόγηση των τυχερών παιχνιδιών.

Θυμίζω ότι πέρυσι ο Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ ήταν φιναλίστ του πρωταθλήματος και ο ΠΑΟΚ τερμάτισε τέταρτος. Οι δύο αυριανοί αντίπαλοι είχαν από μια νίκη στην περυσινή κανονική περίοδο ο Φοίνικας στην Πυλαία με 3-2 σετ και ο ΠΑΟΚ στην Σύρο 3-1 σετ.

Από την περυσινή ομάδα του ΠΑΟΚ οι Παπαλεξίου και Καπετανίδης παίζουν φέτος στον Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ ενώ την αντίθετη διαδρομή έκανε ο Μπράουν.

Ο μέσος όρος ηλικίας της ομάδας του Φοίνικα είναι τα 28,06 έτη και του ύψους 1.985μ

Ο μέσος όρος ηλικίας του ΠΑΟΚ είναι 30,14 και του ύψους 1,980μ

Οι δυο ομάδες διαθέτουν από ένα “πύργο” ύψους πάνω από τα 2.10. Ο Φοίνικας τον Δημήτρη Τζούριτς που βλέπει τον κόσμο από τα 211 εκατοστά και ο ΠΑΟΚ τον Λευκορώσο διαγώνιο Udrys Artur από τα 212 εκατοστά.

Την Παρασκευή λοιπόν ανοίγει η αυλαία του Πρωταθλήματος της Volley League από την Σύρο και την αίθουσα “Γιάννης Γουλανδρής”. Η παρουσία των φίλων του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ είναι σημαντική για να ξεκινήσει τους αγώνες του με νίκη ακολουθώντας πάντα το υγειονομικό πρωτόκολλο γι αυτό η προσέλευση πρέπει να γίνει πολύ γρηγορότερα από την έναρξη του αγώνα που έχει οριστεί για τις 19:15 το απόγευμα.

Volley League – 1η αγωνιστική

Παρασκευή 15 Οκτωβρίου 2021

Ερμούπολη, 19.15 ΕΡΤ-3: Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ – Π.Α.Ο.Κ.
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης Επόπτες: Μπαρμπούνης, Συρίγος, Γραμματεία: Πιρπινιά.

Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2021

Ηράκλειο, 17:00 (L.Str.): Ο.Φ.Η. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Διαιτητές: Αγγελίδης, Καραπουλάκης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κουνδουράκη, Κανδηλιεράκης, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.

Βέροια, 19:00 (L.Str.): Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας – Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Χανός, Βένος, Γραμματεία: Ψάρρα.

Κυριακή 17 Οκτωβρίου 2021

Αγιος Θωμάς Μαρούσι, 16:30 (L.Str.): Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ο.Π. Κηφισιάς
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Πρέντζας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Βαρατάσης, Κατερλή, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.