Καλαμάτα – Καλλιθέα 1-0: Πήρε το ντέρμπι η Μαύρη Θύελλα και είναι αγκαλιά με την άνοδο

spot_img

Αγκαλιά με την άνοδο στην Super League 2 βρίσκεται η Καλαμάτα! Η «Μαύρη Θύελλα» επικράτησε 1-0 της Καλλιθέας για την 16η αγωνιστική της Football League στο απόλυτο ντέρμπι της αγωνιστικής. Το γκολ ο Μπακαγιόκο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρη σε γκολ του Μπακαγιόκο!

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου είχε την απόλυτη υπεροχή στο ματς. Την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να δημιουργήσει κινδύνους για την αντίπαλη εστία. Απείλησε με Μπουσμπίμπα στο 9′ και Σουμπίνιο στο 26′ και στο 28′. Σε παθητικό ρόλο η Καλλιθέα προσπάθησε να κρατήσει το μηδέν!

Από τα πόδια του Σουμπίνιο ήρθε η πρώτη ευκαιρία της Καλαμάτας και στο β’ μέρος (στο 47′). Ενώ Κουρεπίνης στο 59′ σταμάτησε τον Ηλιόπουλο εντυπωσιακά! Η Καλαμάτα συνέχισε να πιέζει και δικαιώθηκε στο τέλος. Ο Μπακαγιόκο στο 94′ έκανε το 1-0 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, μία νίκη που μπορεί να ήρθε δύσκολα, αλλά η «Μαύρη Θύελλα» την δικαιούταν 100%.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Παναγιώτου, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Παυλίδης (84′ Νατσιόπουλος), Αναστασόπουλος, Ηλιόπουλος (67′ Φελίπε), Σουμπίνιο (67′ Κέρη), Μαρκόφσκι, Μπουσμπίμπα (80′ Αλεξόπουλος).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιάννης Τάτσης): Κουρεπίνης, Καραγιάννης, Καλύβας (60′ Ενγκουέμ), Μουσταφίδης, Κρητικός, Καντέ, Χοτζάλι (38′ Καββαδίας), Σταύρου (89′ Φέκας), Παπαγγελής (61′ Ρόππας), Παντελίδης, Στούπης (38′ Βασιλειάδης)