Μεγάλη νίκη με 2-1 που σφραγίζει την σωτηρία του ΑΣ Σαντορίνης

spot_img

Ο ΑΣ Σαντορίνης με παίκτες που τα έδωσαν όλα κατάφεραν να πάρουν μεγάλη νίκη μέσα στον Ασπρόπυργο σφραγίζοντας την παραμονή τους στην κατηγορία και αφιερώνοντας τη νίκη στον Γιουκούδη που τραυματίστηκε στον περασμένο αγώνα και δεν έπαιξε. Τα τελευταία λεπτά έσπαγαν καρδιές και ευτυχώς που η επόπτης Αθανασοπούλου ήταν στη σωστή θέση και υπέδειξε ως οφ σάιντ το γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Ασπρόπυργος.  Τέλος καλό όμως όλα καλά και δικαιολογημένοι οι πανηγυρισμοί των παικτών και των παραγόντων της Σαντορίνης.

1ο Ημίχρονο

Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα οι δυο ομάδες δεν δημιούργησαν καταστάσεις στις αντίπαλες περιοχές.

Από τότε οι παίκτες της Σαντορίνη ανέλαβαν πρωτοβουλίες και πίεσαν τον Ασπρόπυργο, δημιούργησαν προϋποθέσεις για γκολ όμως πότε η κακή τελική πάσα πότε η παρέμβαση του Ντιμίτροβιτς δεν επέτρεψαν την μετατροπή των ευκαιριών σε γκολ.

25ο λεπτό Τάιμ άουτ για να δροσιστούν οι παίκτες.

30ο λεπτό. Ευκαιρία για τον Κανούλα που από καλή θέση κόλλησε η μπάλα  σε νερό από το πότισμα του γηπέδου και δεν μπόρεσε να την φέρει μπροστά του και να σουτάρει.

39ο λεπτό. Μεγάλη απόκρουση του Ντιμίτροβιτς σε δυνατό σουτ του Ντινιωτάκη

42ο Υποψία πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντινιωτάκη μέσα στην περιοχή όμως ο διαιτητής είπε “παίζετε” και οι παίκτες της Σαντορίνης το δέχτηκαν αδιαμαρτύρητα

44ο λεπτό 0-1 .Η Σαντορίνη προηγήθηκε με κοντινό σουτ του Μπουντόπουλου. Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλους τους παίκτες της ομάδας που αφιέρωσαν το γκολ στον Γιουκούδη που τραυματίστηκε στο περασμένο αγώνα.

45+ Τραυματίστηκε ο Μαλάι και το προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες.

Δίκαια προηγήθηκε η Σαντορίνη στον αγώνα. Κυνήγησε με επιμονή το γκολ από το πρώτο τέταρτο δημιούργησε ευκαιρίες και τελικά αξιοποίησε την τελευταία, χάρη στην επιμονή του Μπουντόπουλου.

2ο Ημίχρονο

Φουριόζοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχου προσπαθώντας να φέρουν στα ίσια το παιχνίδι. Όμως οι φιλοξενούμενοι πολύ καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο ανταποκρίνονταν θετικά στην πίεση.

52ο λεπτό. Διπλή αλλαγή για τον Ηλία Φυντάνη που αντικατέστησε τους Μαρούδα και Μουκίδη με τους Κυριαζή και Βασιλείου.

53ο λεπτό  Επικίνδυνη κεφαλιά  του Λαμπόγλου κατέληξε  άουτ

54ο λεπτό. Σειρά του Νίκου Παντέλη να κάνει διπλή αλλαγή. Μηνάς και Σιμιτσής μπήκαν  στον αγώνα και αποχώρησαν οι Πολύζος και ο σκόρερ  Μπουντόπουλος.

60ο λεπτό. Από μια αλλαγή για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι έριξαν  στον αγώνα το Κατίδη στην θέση του Λαμπόγλου και οι φιλοξενούμενοι τον Σκαθαρούδη στην θέση του Ντινιωτάκη.

70ο λεπτό. Αναγκαστική αλλαγή του Μαλάι που τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να συνεχίσει και στην θέση του μπήκε ο νεαρός Λάμπρου.

74ο λεπτό. Απόκρουση του Ντιμίτροβιτς σε σουτ του Σκαθαρούδη.

78ο λεπτό. 0-2 Ο συνήθης ύποπτος Σάκης Κανούλας με διπλή προσπάθεια πέτυχε το δεύτερο γκολ που δίνει μια έξτρα σιγουριά στην ομάδα της Σαντορίνης.

83ο λεπτό. 1-2 Ένα φθηνό γκολ δέχτηκε η Σαντορίνη έπειτα από ολιγωρία της αμυντικής της γραμμής ο Τραορέ βρήκε την ευκαιρία και πέτυχε γκολ για την ομάδα του.

90ο λεπτό. Κίτρινη κάρτα στον Σκαθαρούδη γιατί πέταξε μακριά την μπάλα.

90+ Γκολ στις καθυστερήσεις πέτυχε ο Ασπρόπυργος όμως η επόπτης Αθανασοπούλου υπέδειξε τον σκόρερ οφ σάιντ.

Ο Μπιρμπίλη τραυματίστηκε και έμεινε στο χορτάρι προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων θεωρώντας ότι κάνει θέατρο.

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ – ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ 1-2

Σκόρερ: 0-1 (44΄) Μπουντόπουλος, 0-2 (78΄) Κανούλας, 1-2 (83΄) Τραορέ

Διαιτητής: Καδδάς (Αχαΐας) Βοηθοί: Κακαφώνης (Αχαΐας), Αθανασόπουλου (Μεσσήνιας)
4ος: Μαχαίρας (Αθηνών)
Παρατηρήτης: Κωνσταντίνου (Αιτ/νίας)

Οι συνθέσεις:

Ασπρόπυργος (Η. Φυντάνης): Ντιμίτροβιτς, Παπαθανασίου, Αργυρόπουλος, Θεοδώρου, Νάα, Ζαχαράκης, Μουκίδης, Ζαχάρος, Τραορέ, Μαρουδάς, Λαμπόγλου

Σαντορίνη (Ν. Παντέλης): Δερμιτζάκης, Μπιρμπίλη, Κουρέλας, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Ντινιωτάκης (60΄Σκαθαρούδης), Μαλάι (70΄Λάμπρου), Ιβανίδης, Πολύζος (54΄Μηνάς), Μπουντόπουλος(54΄Σιμιτσής) , Κανούλας