Πήρε το ντέρμπι της Ρόδου ο Ιάλυσος

spot_img

Τη νίκη με 1-2 πήρε ο Ιάλυσος από τη Ρόδο, στο ντέρμπι του νησιού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι αλλά ο Ιάλυσος ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξουν το σκορ με τον Χατζησάββα στο 25ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η Ρόδος προσπάθησε να αντιδράσει, είχε τις δικές τις στιγμές, ωστόσο μέχρι την συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών, δεν κατάφερε να βρει απάντηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιάλυσος βρήκε και δεύτερο γκολ στο 60′ από μεγάλο λάθος του Χύσι, ο Μαστραντωνάκης, του «έκλεψε την μπάλα, βγήκε φάτσα με τον Πίτκα, νικώντας τον για το 0-2.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν τα δεδομένα, αλλά το μόνο που μπόρεσαν ήταν να μειώσουν στο 78′ με πανέμορφο γκολ του Αργεντινού Ριτάκο για το τελικό 2-1 υπέρ των «τοξοβόλων».

ΡΟΔΟΣ (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Καψάλης (85′ Μακρυδημήτρης), Πεχλιβανόπουλος, Χύσι, Μπαξεβάνος, Δελαπόρτας, Μαρτσάκης (64′ Λίχτυ), Νικολόπουλος (46′ Ριτάκο), Τσίπρας, Αρναρέλλης (75′ Βουργουτζής), Σερέντιουκ (75′ Μακρής)

ΙΑΛΥΣΟΣ (Βαγγέλης Χαντές): Ανδρούτσος, Γκέζος, Σκεντεράϊ, Καρπαθάκης, Καντούτσης (75′ Καντούσης), Μανιώτης, Γιώργου (86′ Καραμανώλης), Μαστραντωνάκης (83′ Σταθόπουλος), Παπαδόπουλος, Χατζησάββας, Παπουτσογιαννόπουλος