Τσιτσιπάς: Άνετη πρεμιέρα του και πρόκριση στο Monte Carlo Masters 2021

spot_img

Άνετη νίκη και πρόκριση στον τρίτο γύρο του Monte Carlo Masters 2021 πέτυχε πριν από λίγο ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι  στον φορμαρισμένο Καράτσεφ, νικώντας τον με 2-0 σετ (6-3, 6-4).

Αέρινος, εντυπωσιακός, απόλυτα διαβασμένος… Αυτός ήταν ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο. 5) απέναντι στον Ασλάν Καράτσεφ (Νο. 29). Ο Έλληνας τενίστας χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει ιδιαίτερα νίκησε με 2-0 σετ (6-3, 6-4) στην πρεμιέρα του στο φετινό Monte Carlo Masters, σε 1 ώρα και 24 λεπτά τον 27χρονο φορμαρισμένο Ρώσο που πριν από το σημερινό ματς είχε μόλις 3 ήττες μέσα στο 2021( από τους Νόβακ Τζόκοβιτς, Ντόμινικ Τιμ και Σεμπάστιαν Κόρντα).

Ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης, πραγματοποιώντας εντυπωσιακό ντεμπούτο στο χώμα για φέτος και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του που θα προκύψει από τον νικητή της αναμέτρησης Τζον Μίλμαν (Νο. 44) – Κριστιάν Γκαρίν (Νο. 24).

ΤΟ ΜΑΤΣ

Τσιτσιπάς: Μπρέικ από νωρίς και 1-0

Οι δύο τενίστες θα «κρατήσουν» τα δύο πρώτα σέρβις γκέιμς τους στο παιχνίδι, με τον Τσιτσιπά μάλιστα να «σβήνει» και δύο ευκαιρίες του Καράτσεφ για μπρέικ στο δικό του σερβίς. Με έναν εκπληκτικό forehand winner down the line, ο Τσιτσιπάς θα κάνει το 2-1. Παρότι ο Καράτσεφ θα είναι αυτός που θα ξεκινήσει πιο επιθετικά στο παιχνίδι, αυτός που θα φτάσει πρώτος σε μπρέικ θα είναι ο Έλληνας άσος, χάρη σε μια βαθιά επιστροφή με cross – court backhand που οδήγησε στο λάθος τον Ρώσο.

Με ένα εξαιρετικό σέρβις – γκέιμ, ο Τσιτσιπάς θα κάνει το 4-1. Ο Καράτσεφ θα βρει μια πρώτη αντίδραση και θα μειώσει σε 4-2. Χάρη σε μια εκπληκτική άμυνα με slice που θα αιφνιδιάσει τον Καράτσεφ, έπειτα από μια βαθιά και επικίνδυνη επιστροφή του Ρώσου, ο Τσιτσιπάς θα κάνει το 5-2. Με ωραίο forehand winner στη διαγώνιο, ο Καράτσεφ θα υπερασπιστεί το σερβίς του για το 5-4. Ο 22χρονος όμως άσσος θα παραμείνει ψύχραιμος και με δύο σερί κρίσιμους κερδισμένους πόντους, θα κάνει το 6-3 σε 35 λεπτά αγώνα.  Ο Τσιτσιπάς σε ένα πρώτο σετ που δεν είχε πολλά μεγάλα ράλι, αποδείχθηκε άκρως αποτελεσματικός σε αυτά των διάρκειας 0-4 χτυπημάτων έχοντας 16-10 κερδισμένους πόντους σε αυτή την καίρια κατηγορία και σε συνδυασμό με το εξαιρετικό σερβίς του (21/29 κερδισμένους πόντους) πήρε το πρώτο σετ, έχοντας το απόλυτο 1/1 μπρέικ πόιντ.

Τσιτσιπάς:

Αν και θα ξεκινήσει και το δεύτερο σετ φουριόζος και θα φτάσει σε τρία μπρέικ πόιντ στο σερβίς του Καράτσεφ, ο Τσιτσιπάς δεν θα εκμεταλλευτεί καμία από τις τρεις και έτσι ο Ρώσος με πέντε σερί πόντους, θα κάνει το 1-0. Γρήγορα, ο Έλληνας θα ισοφαρίσει σε 1-1. Τελικά ότι δεν έγινε στο πρώτο γκέιμ του δεύτερου σετ, θα γίνει στο τρίτο. Ο «Tsitsifast» θα είναι αυτή τη φορά αποτελεσματικός και πιέζοντας στις γωνίες τον Καράτσεφ, θα οδηγήσει τον Ρώσο στο λάθος με το forehand και έτσι θα κάνει το μπρέικ για το 2-1. Ο Καράτσεφ θα πιέσει και θα βρεθεί με δύο ευκαιρίες για μπρέικ πόιντ στο επόμενο γκέιμ, όνως και πάλι η συγκέντρωση του Τσιτσιπά θα είναι απόλυτη και ο Νο. 5 του κόσμου, θα κάνει το 3-1. Θα ακολουθήσουν δύο ακόμη πετυχημένα σέρβις – γκέιμς εκατέρωθεν για το 4-2.

Με ένα όμορφο ντεμί – βολέ, ο Καράτσεφ θα «κλείσει» το σέρβις – γκέιμ του για το 4-3. Με εξαιρετικά πρώτα σερβίς, ο Τσιτσιπάς θα φτάσει στο 5-3. Ο Ρώσος θα «κρατήσει» το σερβίς του για το 5-4. Με ένα ακόμη εντυπωσιακό σέρβις – γκέιμ, ο Τσιτσιπάς θα κερδίσει το γκέιμ και θα επικρατήσει με 2-0 σετ (6-3, 6-4) σε 1 ώρα και 24 λεπτά.

ΠΗΓΗ: sports3.gr