Τσιτσιπάς: «Έσπασε» την κατάρα στο Rotterdam Open

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρήκε το μπρέικ την πιο κατάλληλη στιγμή, κέρδισε με 2-1 σετ (6-4, 4-6, 7-5) τον Χούμπερτ Χούρκατς και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Rotterdam Open για πρώτη φορά στην καριέρα του. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Κάρεν Κατσάνοφ (Νο.21).

ΤΟ ΜΑΤΣ

Κλειστό πρώτο σετ και μπρέικ στο τέλος για το 1-0

Πρώτος θα σερβίρει στο παιχνίδι ο Τσιτσιπάς και θα κάνει το 1-0. Έστω και δύσκολα, ο Χούρκατς θα «κρατήσει» το σερβίς του, αντέχοντας στην πίεση που του άσκησε ο Έλληνας αντίπαλος του και θα ισοφαρίσει σε 1-1. Με λαβ – σέρβις γκέιμ, ο Τσιτσιπάς θα κάνει το 2-1. Στηριζόμενος στο πολύ καλό ποσοστό του πίσω από το πρώτο σερβίς, ο Πολωνός θα φέρει το σετ στην απόλυτη ισορροπία (2-2).

Με μόλις έναν πόντο χαμένο στα τρία πρώτα του σέρβις – γκέιμς, ο Τσιτσιπάς θα προηγηθεί με 3-2. Ο «Στεφ» θα πιέσει ξανά τον Πολωνό στις γωνίες, αλλά δεν θα καταφέρει να βρει μπρέικ πόιντ (3-3). Θα ακολουθήσει ένα δύσκολο γκέιμ για τον 22χρονο στο σερβίς του, όμως τελικά θα βρει τη λύση και θα πάρει ξανά το προβάδισμα (4-3). Όμως ο Χούρκατς θα υπερασπιστεί επιτυχημένα και αυτός το σερβίς του για το 4-4.

Με ένα ακόμη καλό σέρβις – γκέιμ, ο Νο.6 της παγκόσμιας κατάταξης θα φτάσει πρώτος στο 5-4. Ένα passing shot και ένα πετυχημένο σμας στη baseline του Τσιτσιπά, σε συνδυασμό με δύο αβίαστα λάθη του Χούρκατς, θα δώσουν την ευκαιρία στον Έλληνα άσσο να κάνει το μπρέικ πολύ πιο εύκολα από ότι έδειχνε η ροή του αγώνα και να «κλείσει» έτσι το σετ με 6-4, έπειτα από 41 λεπτά αγώνα.

Μια πνευματική χαλάρωση στα μέσα του δεύτερου σετ θα φέρει το 1-1

Με φόρα από το προηγούμενο σετ, ο Τσιτσιπάς θα πάρει το πρώτο γκέιμ του δεύτερου σετ με λαβ – σέρβις γκέιμ. Με τον τρίτο του άσσο στο ματς, ο Χούρκατς θα κάνει το 1-1. Αν και θα βρεθεί αρχικά πίσω στο σκορ με 0-30, ο Έλληνας άσσος θα ανεβεί στο φιλέ, θα «τελειώσει» τις μπάλες και θα προηγηθεί με 2-1. Με αβίαστο λάθος στο forehand του Τσιτσιπά, ο Πολωνός θα ισοφαρίσει σε 2-2.

Ο Τσιτσιπάς αυξάνοντας κατακόρυφα τη δύναμη των χτυπημάτων του θα δει τη στρατηγική του να δικαιώνεται, παίρνοντας το πέμπτο γκέιμ (3-2) με ένα backhand down the line, για το οποίο δεν είχε την κατάλληλη απάντηση ο Χούρκατς. Ο «Στεφ» θα πιέσει ξανά τον 24χρονο Πολωνό στο σερβίς του, όμως δεν θα πετύχει εν τέλει να φτάσει σε κάποιο μπρέικ πόιντ (3-3).

Μια απροσδόκητη πνευματική χαλάρωση του Τσιτσιπά στο έβδομο γκέιμ του δεύτερου σετ, θα επιτρέψει στον Χούρκατς να φτάσει σε δύο μπρέικ πόιντ – τα πρώτα του στον αγώνα – και τελικά με έναν forehand – winner, να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 4-3. Κτίζοντας με επιτυχία στο προηγούμενο μπρέικ, ο Χούρκατς θα κάνει με λαβ – σέρβις γκέιμ το 5-3. Ο Τσιτσιπάς θα υπερασπιστεί το σερβίς του και θα μειώσει σε 5-4. Με μεγάλα πρώτα σερβίς – 86% μέσο όρο σε όλο το δεύτερο σετ –  που θα έρθουν την πιο κρίσιμη στιγμή, ο Χούρκατς θα ισοφαρίσει σε 1-1 σετ (6-4).

Θρίλερ και μπρέικ – νίκης στο τέλος

Ο Τσιτσιπάς θα σερβίρει πρώτος στο τρίτο σετ και θα πάρει το γκέιμ (1-0). Με λαβ – σέρβις γκέιμ, ο Χούρκατς θα ισοφαρίσει σε 1-1. Με τον ίδιο τρόπο, θα «απαντήσει» και ο 22χρονος άσσος για το 2-1. Με έναν forehand – winner στη baseline, ο Πολωνός θα κάνει το 2-2. Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα στο σερβίς του, ο Έλληνας τενίστας θα πάρει προβάδισμα με 3-2.

Παρότι θα ξεκινήσει με νταμπλ – φολτ, ο Χούρκατς θα βρει τον τρόπο με τα «βαριά» του forehand και backhand για να φέρει το σετ στα ίσια (3-3). Ο Στέφανος θα παραμείνει ψύχραιμος και θα κάνει το 4-3 σε ένα απόλυτα ισορροπημένο σετ. Με βολέ – σλάις ο Χούρκατς θα κάνει το 4-4. Σε ένα ψυχοφθόρο γκέιμ, ο Τσιτσιπάς θα αναδειχθεί νικητής και θα φτάσει μια… ανάσα από τη νίκη (5-4).

Ο Χούρκατς θα σώσει ματς πόιντ και θα ισοφαρίσει σε 5-5. Με λαβ – σέρβις γκέιμ ο Τσιτσιπάς θα προηγηθεί με 6-5. Τελικά στο τρίτο του ματς πόιντ, ο Τσιτσιπάς θα τελειώσει τον αγώνα με 7-5.

ΠΗΓΗ: sports3.gr